Pravidla PSC ligy TFA pro rok 2025
Pravidla pro 5. ročník ligy (rok 2025) byla oproti předchozí sezóně opět upravena a doplněna. A nyní se na změny pravidel podíváme trochu podrobněji.

Můžete se ptát, proč přistupujeme k úpravě pravidel každý rok. Hlavním důvodem je snaha o vylepšení zážitku závodníků ze závodů a také obsažení všech (nebo alespoň většiny) možných nastalých situací tak, aby nebyl prostor pro nejasnosti. Z našeho pohledu organizátorů (a zároveň závodníků) je vždy lepší naprosto přesně vědět, co je a není dovoleno. Níže si hlavní úpravy trochu rozepíšeme.
Úprava kategorií
Jedna letošní změna souvisí s úpravou kategorií. V roce 2022 jsme mezi kategorie přidali i kategorie Muži HZS a Ženy HZS. Mužská kategorie se ujala, u ženské kategorie ale byla situace opačná. I přes 3 roky snahy o propagaci a pokus o rozšíření závodů TFA i mezi příslušnice HZS a HZSp se nezadařilo. Zkusili jsme, nepovedlo se a my se z toho poučili. Kategorii Ženy HZS tedy rušíme a příslušnice HZS a HZSp budou od letošního roku opět startovat ve společných kategoriích s členkami SDH/JSDH rozdělených podle věku.
Počet kategorií se ale nemění - po žádostech a prosbách těch "nejzkušenějších" závodníků mužů přidáváme kategorii Muži 45+. Kategorie je určená pouze pro závodníky z řad členů SDH a JSDH, příslušníci HZS a HZSp spadají do kategorie Muži HZS bez rozdílu věku.
Rozhodčí
I když to tak na závodech naší ligy fungovalo i doposud, pro upřesnění jsme doplnili i Pravidlo 10 - Společná ustanovení o rozhodčích:
Rozhodčí během soutěžního pokusu neupozorňují na chybné provedení disciplín. Výjimku tvoří pouze nebezpečné situace a dodržení správného provedení disciplíny 3m bariéra (počítání 3 plnohodnotných pokusů pro možné využití žebříku).
Někteří závodníci se nás ptají, proč u nás na závodech rozhodčí závodníka neupozorňují na chyby, které jsou důvodem k penalizaci či diskvalifikaci. Zastáváme totiž názor, že rozhodčí by neměl do závodního pokusu nijak zasahovat, pouze posuzovat správnost provedení disciplín (s výjimkou nebezpečných situací). Za správné provedení disciplín si tak zodpovídá závodník sám spolu s doprovodem (sparingem), který si závodník může vybrat sám.
A pokud si závodník nevybere doprovod sám? Může mu doprovod udělat rozhodčí na trati. Avšak z důvodů popsaných výše (dodržení pravidla o neupozorňování na chybné provedení disciplín) pouze v disciplíně Figurína pro navigaci závodníka.
Další úpravy
Kromě výše uvedených změn v pravidlech jsme upravili/doplnili ještě následující (upozornění - výčet není úplný):
- Hmotnostní limit pro účast v soutěži - 150 kg vč. veškeré nesené výstroje a výzbroje
- omezení stanoveno s ohledem na technické zabezpečení soutěže,
- Možnost zastoupení závodníka při prezenci jinou osobou
- závodník však stále musí stihnout svůj soutěžní pokus dle stanoveného startovního pořadí,
- Upřesnění popisu/úprava provedení některých disciplín,
- Doplnění povolených úprav výstroje během soutěžního pokusu
- nově již bude povoleno vytažení štítu helmy, případně rukávů a nohavic,
- Doplnění/upřesnění výčtu důvodů k postihu závodníků penalizací či diskvalifikací.
Úplná pravidla
Jak jsme již zmínili, výše uvedený výčet úprav pravidel ale není úplný. Důvody k penalizaci a diskvalifikaci závodníka uvedené v Pravidlech jsou ale platné i v případě, že nebudou zmíněné během instruktáže. Je tedy vždy lepší stoprocentně nespoléhat na instruktáž a před závody se s Pravidly seznámit individuálně.
Celé znění Pravidel naleznete zde: PRAVIDLA